Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

Pierwszy kontakt dziecka z basenem

Kiedy niemowlę może rozpocząć przygodę z pływaniem? Domowe sposoby na przygotowanie się do zajęć na basenie. Tato, mama, a może dziadek- kto ma pływać z dzieckiem?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie pływackiej przygody dziecka jest okres przypadający na 3-4 miesiąc życia, kiedy to maluszek waży już przynamniej 6 kg i tak szybko nie marznie, co ma ogromny wpływ na rozluźnienie mięśni i dzięki temu prawidłowe ułożenie ciała na wodzie. Wtedy też dziecko już dość sztywno trzyma główkę i obraca nią na boki, co ułatwia zadanie rodzicowi, który w łatwy i płynny sposób będzie mógł zmieniać pozycje bobasa w wodzie bez obawy na jego bezpieczeństwo.

Uważam, że dobrze byłoby, gdyby rodzic skonsultował chęć udziału w zajęciach dziecka na basenie z lekarzem pediatrą i zapytał o brak przeciwwskazań, bo takowe niestety istnieją. Należą do nich między innymi: refluks żołądkowo- przełykowy, nawracające zapalenia ucha, choroby skóry (w tym atopowe zapalenie skóry), zakażenia układu moczowego, biegunka, czy podwyższona temperatura. Jeżeli jesteście już pewni, że wszystko z Waszym maluszkiem w porządku i możecie zaczynać pływacką przygodę, to czas na przygotowanie się do zajęć w domu!

Budowanie pozytywnych skojarzeń z wodą podczas domowych kąpieli, to najlepsze przygotowanie do zajęć z nauki pływania. Idealnie byłoby, gdyby dla Waszej rodziny kąpiel przestała być tylko czynnością higieniczną a stała się wspólnie spędzonym czasem i dobrą zabawą. Fajnie byłoby kąpiel potraktować jako wieczorny rytuał i powtarzać go codziennie. Oczywiście nie zapominając, że głód i zmęczenie nie są sprzymierzeńcami zabawy w wodzie i w takim przypadku lepiej sobie kąpiel odpuścić, bo nic z niej pozytywnego nie wyniknie. Kąpiel powinna być tak długa dopóki jest atrakcyjna dla maluszka. Poza tym zalecam stopniowo obniżać temperaturę wody wraz z wiekiem dziecka, jeżeli kąpiecie niemowlę od zawsze w temperaturze 40- 37⁰C, to możecie stopniowo poczynając od 0,5⁰C obniżać temperaturę wody podczas kąpieli aż pewnego dnia dojdziecie do temperatury 36- 35⁰C. Oczywiście zawsze patrząc na reakcję dziecka czy nie jest mu za zimno i pamiętając, że pod koniec kąpieli woda będzie chłodniejsza. Pomoże to hartować dziecko i spowoduje, że pierwszy kontakt z wodą na basenie nie będzie dla niego takim szokiem, czy nieprzyjemnym doznaniem.

A teraz czas na przykłady jak oswajać niemowlę z wodą w domu! Na początek wystarczy, jeżeli będziecie przemywać buzię dziecka wodą przy każdej możliwej okazji. Następnie stopniowo wylewajcie spokojny i delikatny strumień wody przed twarzą dziecka, polewajcie rączki, nóżki, tył główki a na samym końcu uszka. I cały czas mówcie do maluszka! Informujcie co robicie spokojnym, opanowanym głosem, uśmiechajcie się. Następnie używając jakieś komendy, np. „Jasiu gotowy? Start!” polejcie twarz dziecka. Dzięki temu nauczycie maluszka świadomie wstrzymywać oddech, zamykać oczy i co najważniejsze przygotujecie go na to polanie. Nie zapominajcie o układaniu dziecka w wanience na plecach, żeby mogło przyzwyczaić się do tej pozycji i wlewania się wody do uszu. Nie bójcie się wody w uszach u maluszka, ona wypłynie. Poza tym pokażcie dziecku, że rączkami można chlapać o wodę, pracować prostymi nóżkami w pozycji na brzuchu i na plecach. A od 3 miesiąca życia możecie do kąpieli zacząć dokładać zabawki, które uatrakcyjnią czas w wodzie i dodatkowo zachęcą dziecko do samodzielnego polewania sobie główki i twarzy, robienia bąbelków, czy zaglądania pod wodę.
Tak przygotowani jesteście gotowi na pływackie podboje na basenie a dla mnie to moment na rozwianie ostatnich wątpliwości, czyli:
Kto powinien pływać z niemowlakiem? Z kim zwykle w wodzie najlepiej czują się maluszki?

Takie pytania pojawiają się dość często a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Według mnie może to być tata, mama, babcia, czy dziadek, ale na pewno powinna być to osoba, która da dziecku poczucie bezpieczeństwa w nowym środowisku. Ktoś, kto czuje się dobrze na basenie i będzie mógł się skupić na dziecku a nie własnych lękach. Dużą rolę odgrywa tu postawa samego opiekuna i wzorce jakie dziecku przekazuje. Maluch obserwuje reakcje i przyjmuje je za wzór. Chociaż pamiętajmy też, że bardzo wiele zależy od samego charakteru i temperamentu dziecka. Niektórym maluszkom jest wszystko jedno z kim są w wodzie, bo najważniejsze dla nich jest zaspokojenie swojej potrzeby ruchu, a są też takie maluszki, którym trzeba poświęcić trochę więcej uwagi, by mogły poczuć się dobrze na basenie i czerpać z tej aktywności ruchowej radość.

Autor

admin

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *