Polityka Ochrony Małoletnich
- Home
- Polityka Ochrony Małoletnich
Polityka Ochrony Małoletnich
obowiązuje od 15.08.2024r.
Zachęcamy Opiekunów, aby rozmawiali z Kursantami, uczestnikami naszych zajęć o zasadach wskazanych w Polityce, aby Kursant na zajęciach czuł się bezpiecznie
i mógł bez obaw zgłosić swoje odczucia czy krzywdę, która dzieje się jemu lub innemu Kursantowi. My także przekażemy odpowiednie informacje Kursantowi przed pierwszymi zajęciami.
Jaki jest cel Polityki Ochrony Małoletnich i co się w niej znajdziesz?
Stworzyliśmy ten dokument, ponieważ dbamy o dobro, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich małoletnich Kursantów. Chronimy ich przed krzywdą i nadużyciami. Istotne jest dla nas, by każdy Kursant czuł się ważny, traktowany z szacunkiem i wiedział, że ma nasze wsparcie. Nie pozostajemy obojętni na niepokojące sygnały i odpowiednio reagujemy. Opracowany przez nas system ochrony małoletnich daje jasność w zakresie zachowań niedopuszczalnych i opisuje, jak należy się zachować w razie obawy o bezpieczeństwo Kursanta naszych zajęć.
W Polityce przedstawiamy zasady zapewnienia małoletnim bezpieczeństwa panujące w naszej Szkole Pływania oraz wskazujemy procedury, które stosujemy w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym Kursantom.
Jak można się z nami skontaktować?
W razie jakichkolwiek pytań lub niepokojących sygnałów o krzywdzie małoletnich Kursantów w jakiejkolwiek formie bardzo prosimy o kontakt.
Zgłoszenia można dokonać w dowolny sposób, np. za pomocą naszego adresu
e-mail: info@pasjaplywania.pl lub telefonicznie pod numerem 883-003-410 .
Kto koordynuje wdrożenie, aktualność i stosowanie Polityki
w naszej Szkole Pływania?
W naszej Szkole Pływania osobą odpowiedzialną za wdrożenie, monitorowanie, aktualizowanie zasad ochrony małoletnich jest Magdalena Pietrzyk. Skontaktować się z nią można za pomocą adresu e-mail: info@pasjaplywania.pl lub pod numerem telefonu 883-003-410.
Osoba odpowiedzialna czuwa nad realizacją zasad wynikających z Polityki, jej aktualnością i dostosowaniem Polityki do potrzeb Kursantów i działalności Szkoły Pływania. Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej jest także przyjmowanie zgłoszeń, o których mowa w Polityce, zawiadamiane odpowiednich instytucji o zgłoszeniu w razie potrzeby.
Osoba odpowiedzialna jest wybierana na podstawie posiadanego wykształcenia, doświadczenia pracy z Kursantami i kompetencji (nie tylko odbytych szkoleń, kursów, lecz także predyspozycji do pełnienia obowiązków, takich jak podejście do małoletnich, empatia, takt).
Politykę podzieliliśmy na VII części. W Polityce omawiamy w każdej części zagadnienia wskazane poniżej:
I ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE I ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE MIĘDZY NAMI A KURSANTEM
Jak traktujemy Kursanta?
Naszą relację opieramy na szacunku, zaufaniu i profesjonalizmie. Wszyscy nasi współpracownicy dbają o komfort Kursanta. Unikamy zachowań, które mogłyby wprowadzać niepokój. Nie podejmujemy działań stanowiących Nadużycie.
Co może zrobić Kursant, gdy ma problem?
Kursant zawsze może porozmawiać z każdym członkiem naszego Personelu na każdy temat i zgłosić się z dowolnym problemem. Członek Personelu wysłucha Kursanta z uwagą i razem poszukamy rozwiązania. Nie bagatelizujemy odczuć Kursanta i staramy się mu pomóc. Zgłosić nam podejrzenie krzywdzenia Kursanta może każdy podmiot, także inny Kursant.
Komu zgłosić podejrzenie krzywdy Kursanta?
Każdy współpracownik Szkoły może przyjąć zgłoszenie o podejrzeniu wyrządzania krzywdy Kursantowi.
Po otrzymaniu zgłoszenia nasz Personel zapewnia bezpieczeństwo Kursanta i informuje Szkołę, że otrzymał zgłoszenie. Personel przekazuje nam zgłoszenie obejmujące informacje o treści zgłoszenia, osobie, która dokonała zgłoszenia, swoich obserwacjach, podjętych działaniach w sprawie. Przekazanie nam zgłoszenia z kompletem informacji następuje w dowolnej formie, np. e-mail.
Czy każdy z członków naszego Personelu zna zasady wynikające
z Polityki?
Oczywiście! Każdy członek Personelu odbywa szkolenie i ma obowiązek znać nasze wartości i zasady działania. Także pracownicy miejsca, w którym odbywają się zajęcia, są zobowiązani do zapewnienia komfortu naszych Kursantów. Każda z tych osób ma obowiązek reagować na niepokojące sygnały i podejmować działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy. Dbamy, by stan wiedzy naszych współpracowników był aktualny.
Kto zapewnia Kursantowi bezpieczeństwo podczas zajęć?
Od momentu przybycia na zajęcia i poinformowania Prowadzącego zajęcia o obecności Kursanta w miejscu, w którym odbywają się zajęcia, do czasu odbioru małoletniego Kursanta, Prowadzący zajęcia odpowiada za bezpieczeństwo Kursanta.
Prowadzący dba o to, by zajęcia były przeprowadzone w bezpieczny sposób, przy użyciu odpowiedniego wyposażenia. Kursant uczestniczy w zajęciach zgodnie z zaleceniami Prowadzącego zajęcia. Zalecenia te mają na celu zdobycie nowych umiejętności przez Uczestnika bez narażania go na niebezpieczeństwo.
W naszej Szkole za zachowania niedozwolone uważamy:
a) przemoc w jakiejkolwiek postaci (także w formie słownej!),
b) groźby, zastraszanie, upokarzanie,
c) zły kontakt fizyczny, np. popychanie, uderzanie,
d) złe komentarze, np. o charakterze seksualnym, społecznym,
e) izolowanie Kursanta od grupy w wypadku zajęć grupowych,
f) zadawanie pytań o sprawy niezwiązane z zajęciami i dotyczące prywatnych kwestii, np. o wyznanie, status społeczny, poglądy polityczne, orientację seksualną,
g) przyjmowanie prezentów, pieniędzy, innych form gratyfikacji od Uczestników lub Opiekunów; drobne podarki okazjonalne, zwyczajowo wręczane w trakcie roku szkolnego nie są uważane za zachowania niedozwolone (np. kwiatki, czekoladki, rzeczy o drobnej wartości),
h) proponowanie małoletnim substancji alkoholowych, tytoniowych czy innych o charakterze szkodliwym i/lub uzależniającym,
i) używanie w obecności małoletniego substancji alkoholowych, tytoniowych czy innych o charakterze szkodliwym i/lub uzależniającym,
j) kontakt z Kursantem poza zajęciami i niedotyczący zajęć, utrzymywanie kontaktu z dzieckiem w ramach prywatnych kanałów komunikacyjnych (prywatny numer, e-mail, profil w social mediach, komunikator), zapraszanie lub ujawnienie miejsca zamieszkania przez członków personelu Szkoły.
Także w przypadku podejrzenia krzywdzenia Kursanta w domu reagujemy i prowadzimy czynności w tej sprawie.
W razie konieczności kontaktu z Kursantem poza zajęciami Personel informuje o tym Szkołę i Opiekuna, który wyraża zgodę na kontakt. W takim wypadku kontakt następuje za pomocą służbowych kanałów komunikacyjnych. |
Jakie zasady obowiązują Personel w relacji z Kursantem?
a) Zachowanie szacunku, uważności i życzliwości wobec Kursanta.
b) Dostosowanie stylu komunikacji, przekazywanych informacji stosownie do wieku i rozwoju Kursanta.
c) Zachowanie dyskrecji co do danych dotyczących Kursanta, nieprzekazywanie informacji o Kursancie osobom trzecim. Dbanie o prywatność Kursanta, w razie konieczności przekazania określonych informacji odpowiednim osobom, np. Opiekunowi, wyjaśnienie motywów takiego działania.
d) Przejrzystość i jasność działań w kontakcie z Kursantem, w miarę możliwości branie pod uwagę oczekiwań Kursanta.
e) Dbanie o dobrostan i rozwój Kursanta.
Czy Personel ma kontakt fizyczny z Kursantem?
Jeśli z uwagi na charakter zajęć kontakt fizyczny z Kursantem jest konieczny, jest dopuszczalny w niezbędnym zakresie. Dostosowany jest do przedmiotu zajęć, potrzeby wsparcia Kursanta (np. wiek, umiejętności) i okoliczności zajęć. Prowadzący zajęcia bierze pod uwagę także preferencje Kursanta w tym zakresie i jeśli np. Kursant poprosi o podanie dłoni czy pomoc w wykonaniu zadania
w wypadku zajęć związanych z aktywnością fizyczną, to Prowadzący zajęcia ją zapewni w sposób niezbędny i komfortowy dla Kursanta.
Niedopuszczalne są jakiekolwiek kary cielesne, zmuszanie Kursantów do kontaktu w formie przytulenia, dotykanie Kursanta bez uzasadnionej potrzeby.
Czy Personel odpowiada za swoje działania i przestrzeganie Polityki?
Oczywiście! W wypadku gdy dowiemy się, że członek naszego Personelu mógł dopuścić się Nadużycia wobec Kursanta, natychmiast wzywamy go i wyjaśniamy sprawę. Rozmawiamy również o zdarzeniu z Opiekunem. Jeśli doszło do Nadużycia, wyciągamy odpowiednie konsekwencje wobec członka Personelu i możemy zgłosić to odpowiednim organom, np. policji. Nie współpracujemy z osobami, podmiotami, które nie przestrzegają zasad obowiązujących w naszej Szkole Pływania.
2. Zasady postępowania w wypadku zgłoszenia lub podejrzenia krzywdzenia kursanta a zostały opisane w: Załączniku nr 2 "Procedura działania w przypadku otrzymania zgłoszenia, podejrzenia krzywdzenia małoletniego".
3. Informacje o podjętych działaniach i naruszeniu odnotowujemy w dedykowanym rejestrze, którego wzór stanowi: Załącznik nr 13 "Rejestr Naruszeń".
II BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY KURSANTAMI I ZASADY ZACHOWANIA MIĘDZY KURSANTAMI
Jaka atmosfera panuje na Zajęciach?
Chcemy, by każdy Kursant czuł się bezpiecznie na zajęciach i w miejscu, w którym są one prowadzone. Zależy nam, by Kursant czuł się swobodnie i nie bał się zgłosić do nas ze swoim problemem. Dbamy o to, by odpowiednia atmosfera panowała także między Kursantami.
Jak Kursant powinien zachowywać się w miejscu prowadzenia zajęć i podczas zajęć?
Kursant powinien z szacunkiem, uprzejmością, życzliwością, bez wulgaryzmów zwracać się do innych osób znajdujących się w miejscu prowadzenia zajęć oraz do innych kursantów. Kursant nie powinien różnicować zachowania wobec innych ze względu na pochodzenie, religię, status społeczny czy niepełnosprawność.
Kursant ma obowiązek przestrzegania zasad panujących
w miejscu prowadzenia zajęć i zasad Szkoły Pływania. Kursant powinien zachować kulturę i spokój w miejscu prowadzenia zajęć i dbać o higienę. Nie powinien przeszkadzać, nie może stosować przemocy wobec innych Kursantów, nie może ich popychać, wchodzić do basenu bez zgody osoby dorosłej, która prowadzi zajęcia, brać ze sobą niebezpiecznych przedmiotów. Kursant stosuje się do poleceń Prowadzącego zajęcia.
Kursant nie może stosować przemocy wobec innych Kursantów, krzyczeć, brzydko komentować.
Co Kursant może zrobić, gdy widzi zachowanie, które nie jest zgodne z zasadami lub budzi jego niepokój?
Kursant może zgłosić takie zachowanie każdemu członkowi Personelu lub innej osobie dorosłej. Jeśli Kursant powie o takiej sprawie Opiekunowi, Opiekun może skontaktować się z nami, a my podejmiemy odpowiednie działania.
Czy podejmujemy działania, które mają na celu integrację Kursantów, w tym Kursantów niepełnosprawnych, wymagających specjalnego traktowania?
W naszej Szkole Pływania każdy Kursant traktowany jest tak samo przez każdego. Zależy nam, by także małoletni niepełnosprawni czy wymagający dodatkowej opieki z jakichś względów czuli się równie ważni i otoczeni opieką jak inni i brali czynny udział w zajęciach razem z kolegami. W ramach zajęć Prowadzący zajęcia przystępnie wyjaśnia tematy związane z niepełnosprawnością, specjalnymi potrzebami i wskazuje Kursantom, jak ważne jest koleżeństwo i traktowanie na równi wszystkich uczestników zajęć.
Jeśli któryś z Kursantów zajęć jest niepełnosprawny czy wymaga dodatkowej opieki lub uwagi, w porozumieniu z jego Opiekunem i w sposób dostosowany do wieku rozmawiamy z Kursantami o tym i odpowiadamy na ewentualne pytania Kursantów. Tłumaczymy uczestnikom zajęć, że każde dziecko jest inne, niektóre mają dodatkowe potrzeby i z tego względu mogą mieć np. dodatkowego nauczyciela czy są traktowane w danej sytuacji w sposób dostosowany do ich potrzeby.
Nasza edukacja i rozmowy przeprowadzane są w taki sposób,
by nie zawstydzać Kursanta niepełnosprawnego czy wymagającego dodatkowej uwagi. Nie ujawniamy prywatnych kwestii Kursanta ani nie pytamy o nie (tak jak nie pytamy o to nigdy żadnego innego Kursanta). Zależy nam, by Kursanci wiedzieli, że osoby różnią się między sobą, mają różne potrzeby, mogą mieć określone niepełnosprawności i że nie jest to powód do wyśmiewania, zawstydzania czy braku kontaktu.
III INTERWENCJA NA WYPADEK PODEJRZENIA KRZYWDZENIA I ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
Co robimy, gdy mamy podejrzenie lub informację
o nieodpowiednim zachowaniu wobec Kursanta?
W takiej sytuacji reagujemy niezwłocznie, robimy, co w naszej mocy, by jak najszybciej ustalić, czy Kursantowi dzieje się krzywda i by zakończyć taki stan rzeczy, jeśli ma miejsce. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenia lub dowody, zgłaszamy sprawę odpowiedniej instytucji, np. na policję.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Kursanta po otrzymaniu zgłoszenia i stwierdzeniu Nadużycia kontaktujemy się z właściwą służbami, np. pogotowiem, policją.
W każdy przypadku Nadużycia lub jego podejrzenia ustalamy, co się stało, zabezpieczamy dowody, podejmujemy działania wobec sprawców. Jeśli mimo naszych działań mają miejsce kolejne Nadużycia, to przekazujemy informacje do sądu rodzinnego z wnioskiem o wgląd w sytuację Kursanta w wypadku, gdy mamy wątpliwość co do jego sytuacji rodzinnej.
Możemy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pisemnie lub ustnie. W takim zawiadomieniu wskazujemy okoliczności Nadużycia, dane osób biorących w nich udział, zebrane dowody.
Możemy też zwrócić się o uruchomienie procedury Niebieskiej Karty do odpowiedniej instytucji.
Dysponujemy danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia małoletnich (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia).
Jeśli nie stwierdzimy Nadużycia bez żadnych wątpliwości, ale zidentyfikujemy możliwe czynniki ryzyka jego wystąpienia, podejmiemy rozmowę z Kursantem, Opiekunem w celu zagwarantowania wsparcia i zapewnienia o możliwości pomocy. |
W jaki sposób weryfikujemy sytuację osobistą i rodzinną Kursanta pod kątem możliwości występowania Nadużyć?
Zwracamy uwagę na stan psychiczny i fizyczny Kursanta podczas zajęć. Nadużycia mogą przybrać różną formę, np.
a) Nadużyć fizycznych: przybierają one przykładowo taką formę, jak siniaki, złamania, oparzenia, urazy,
b) Nadużyć psychicznych: przybierają one przykładowo taką formę, jak nadmierne lęki, depresja, wycofanie się, agresja,
c) Nadużyć seksualnych: przybierają one przykładowo taką formę, jak trudności w chodzeniu lub siedzeniu, wiedza lub zachowanie seksualne nieodpowiednie do wieku,
d) Nadużyć o oznakach zaniedbania ogólnego: przybierają one przykładowo taką formę, jak niedostateczna higiena, niewłaściwe ubranie, głód.
W przypadku dostrzeżenia Nadużycia lub otrzymania informacji o Nadużyciu zapewniamy natychmiastowe bezpieczeństwo Kursantowi i podejmujemy działania zmierzające do wyjaśnienia i poprawy jego sytuacji.
Czy informujemy Opiekuna o podejrzeniu Nadużycia?
Tak. W sytuacji podejrzenia lub stwierdzenia Nadużycia kontaktujemy się z Opiekunem. W wypadku gdy mamy podejrzenie, że to Opiekun jest sprawcą Nadużycia, informujemy odpowiednie służby socjalne (np. sąd, policję, prokuraturę, miejski ośrodek pomocy społecznej).
Czy dokumentujemy proces związany ze zgłoszeniem Nadużycia i podjętymi przez nas działaniami?
Tak. Każdy przypadek podejrzenia Nadużycia dokumentujemy
w naszym Rejestrze Nadużyć. Taki Rejestr obejmuje w szczególności datę podejrzenia Nadużycia lub zdarzenia, dane osób zaangażowanych w sytuację, opis i chronologię podjętych działań.
IV REKRUTACJA NASZYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I SZKOLENIE PRACOWNIKÓW Z ZASAD OCHRONY MAŁOLETNICH
W jaki sposób podejmujemy współpracę z naszymi współpracownikami, w szczególności Prowadzącymi zajęcia?
Dobierając kadrę naszej Szkoły Pływania i współpracowników, mamy na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa Kursantów.
W czasie rekrutacji bierzemy pod uwagę uprawnienia, posiadane kwalifikacje, przebieg dotychczasowej kariery zawodowej oraz stosunek do małoletnich. Oceniamy predyspozycje kandydata do pracy z małoletnimi i tworzenia środowiska sprzyjającemu rozwojowi dziecka z poszanowaniem naszych wartości i zasad.
Weryfikujemy każdego kandydata pod kątem niefigurowania w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym, a oprócz tego kandydat dostarcza nam informacje z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, ww art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Jeśli kandydat mieszkał w ciągu ostatnich 20 lat poza granicami Polski, przedkłada Szkole odpowiednie oświadczenie wraz z informacją z rejestru karnego państw, w których zamieszkiwał.
Jeśli kandydat nie ma obywatelstwa polskiego, dostarcza nam z rejestru karnego swojego kraju informację, która jest przeznaczona do celów zawodowych lub wolontariackich związanych z kontaktami z dziećmi. Jeśli prawo tego kraju nie przewiduje takich informacji, należy dostarczyć zwykłą informację z rejestru karnego. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie.
Dbamy o to, by nasza kadra była dobrze wykwalifikowana i umiała stworzyć na zajęciach atmosferę bezpieczeństwa, spokoju i warunków sprzyjających do poznania i nauki nowych umiejętności przez Kursantów. Wymagamy traktowania Kursantów z szacunkiem, poszanowaniem ich praw i uprzejmością.
Czy Szkoła zapewnia współpracownikom szkolenia z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim?
Tak. Szkolimy wszystkich członków Personelu z zasad i procedur Polityki oraz ochrony małoletnich.
Właściciel Szkoły posiada niezbędne informacje z zakresu ochrony małoletnich.
Nasz personel jest przygotowany do edukowania Kursantów na temat ochrony ich praw, ochrony przed przemocą w jakiejkolwiek formie oraz do przekazania odpowiednich informacji Opiekunom.
Personel Szkoły nie ma prawa do nawiązywania kontaktu z Kursantem poza zajęciami, w tym do przyjęcia zaproszenia Kursanta do grona znajomych na platformie społecznościowej. |
Czy dokumentujemy proces szkoleń?
Tak. Prowadzimy Rejestr Szkoleń, w którym umieszczamy w szczególności informacje o osobach przeszkolonych, daty szkolenia, zakresu szkolenia.
2. Procedura weryfikacji w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym jest opisana w: Załączniku nr 5 "Instrukcja weryfikacji w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym"
3. Procedura otrzymania informacji z KRK w formie online jest opisana w: Załączniku nr 6 "Instrukcja weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym w formie online".
4. Wzór oświadczenia o niekaralności znajduje się w:
Załączniku nr 7 "Oświadczenie o niekaralności, oświadczenia o krajach zamieszkania"
Załączniku nr 8 "Oświadczenie o krajach zamieszkania, wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka"
Załączniku nr 9 "Wniosek o wgląd w sytuację dziecka, a wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego"
Załączniku nr 15 "Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego".
5. Prowadzimy rejestr, w którym odnotowujemy informację o szkoleniu Personelu w zakresie zasad ochrony małoletnich w Szkole Pływania, jego wzór jest wskazany w: Załączniku nr 10 "Rejestr Szkoleń Personelu".
V POZOSTAŁE KWESTIE
Gdzie można znaleźć Politykę?
Polityka jest dostępna pod adresem pasjaplywania.pl
Każdy Opiekun oświadcza, że zapoznał się z Polityką i akceptuje jej warunki, zazwyczaj podczas zawierania umowy ze Szkołą Pływania. Opiekun może mieć wgląd w tę Politykę w wersji pełnej na naszej stronie.
Czy Polityka będzie aktualizowana?
W razie zmiany okoliczności, zmiany naszych danych, zmiany organizacyjnej Szkoły Pływania, która wpłynie na standardy ochrony małoletnich, poinformujemy o aktualizacji. Opiekun otrzyma stosowną informację za pośrednictwem e-maila.
Polityka będzie regularnie przeglądana i aktualizowana, aby dostosować ją do zmieniających się przepisów prawnych i najlepszych praktyk co najmniej raz w roku.
Aktualizacja Polityki koordynowana jest przez osobę odpowiedzialną za wdrożenie, aktualizację i monitorowanie naszej Polityki.
Szkoła zachęca do zgłaszania przez członków Personelu, Kursantów czy Opiekunów sugestii zmian czy wprowadzenia nowych praktyk w zakresie systemu ochrony małoletnich Szkoły Pływania w celu dostosowania do zagrożeń i zapewnienia bezpieczeństwa Kursantom.
Wszelkie zmiany w Polityce będą komunikowane Kursantom, Opiekunom i wszystkim współpracownikom Szkoły Pływania.
Jesteśmy otwarci na Twoje czy Kursanta sugestie i propozycje dotyczące zapewnienia Kursantom bezpiecznego i sprzyjającego rozwoju.
Kto odpowiada za stosowanie Polityki?
Szkoła Pływania odpowiada za stosowanie Polityki, przeszkolenie personelu Szkoły Pływania i realizację wdrożonych procedur zapewniających ochronę małoletnich.
Czy informujemy Kursantów o zasadach bezpieczeństwa wynikających z Polityki?
Tak. Na pierwszych zajęciach Kursanta Prowadzący zajęcia opowie Kursantom w sposób dostosowany do ich wieku o zasadach wynikających z Polityki. W przypadku dołączenia do Zajęć w czasie cyklu/semestru Prowadzący zajęcia poinformuje Kursanta o zasadach przed pierwszymi zajęciami.
Na życzenie Kursanta udostępniamy mu pełną wersję dokumentów.
Okresowo edukujemy Kursantów w zakresie ich praw i prawa do bezpieczeństwa, tak by mieli swobodną możliwość korzystania ze swoich praw i zgłoszenia swoich obaw. |
Jak przechowujemy dokumenty związane z wdrożeniem i realizacją Polityki?
Osoba odpowiedzialna za wdrożenie, realizację i monitorowanie wykonania Polityki ma obowiązek przechowywania dokumentów związanych z Polityką, w tym zgłoszeń, w odpowiedni sposób. Dostęp do dokumentów mają tylko osoby uprawnione.
Zabezpieczamy odpowiednio dokumenty zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej, a zastosowane zabezpieczenia zapewniają poufność dokumentów, w których znajdują się dane osobowe, np. dane małoletnich Kursantów.
VI ZASADY KORZYSTANIA Z SIECI INTERNET ORAZ SPRZĘTÓW ELEKTRONICZNYCH PODCZAS ZAJĘĆ, OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Czy można korzystać ze sprzętów elektronicznych w czasie zajęć?
W czasie zajęć nie pozwalamy Kursantom korzystać ze sprzętów elektronicznych. Każdy Kursant przechowuje swój sprzęt w szatni, ale nie zgłasza nam, czy i jaki sprzęt posiada.
W trakcie zajęć Prowadzący zajęcia wyłącza lub wycisza prywatne sprzęty elektroniczne. |
Czy zapewniamy dostęp do Internetu?
Nie, nie zapewniamy dostępu do Internetu w ramach zajęć ani obecności w miejscu prowadzenia zajęć. Jeśli Kursant posiada dostęp do Internetu na terenie miejsca prowadzenia zajęć, to nie pochodzi on od nas. Zalecamy Opiekunom weryfikację sprzętów elektronicznych używanych przez Kursanta pod kątem dostępu do Internetu i ograniczenie dostępności stron mogących mieć negatywny wpływ na Kursanta.
Czy wyznaczamy osobę odpowiedzialną za zabezpieczenie
i udostępnianie naszej sieci Internet i monitorującą bezpieczne korzystanie z Internetu?
Nie dotyczy
Czy można nagrywać Kursanta lub zrobić mu zdjęcie w trakcie zajęć?
Nie. Nie wolno nagrywać Kursanta, czy robić mu zdjęć w czasie zajęć bez naszej zgody – można uchwycić innego uczestnika zajęć, który nie wyraża zgody na nagrywanie. My zdobywamy odpowiednie zgody od Kursantów lub ich Opiekunów i utrwalamy wizerunek Kursantów w określonych celach.
Jeśli masz nagranie lub zdjęcie obejmujące Kursanta lub Kursantów, nie publikuj takich materiałów w mediach społecznościowych. Nie wiesz, kto Cię obserwuje lub może mieć dostęp do materiałów. Możesz nie mieć zgody wszystkich Kursantów na zdjęciu. My mamy takie zgody, dlatego wiemy, komu możemy robić zdjęcia i na jakich zasadach je rozpowszechniać.
Staramy się dysponować także zgodą Kursanta na utrwalenie jego wizerunku.
Możemy publikować materiały obejmujące wizerunek Kursanta za zgodą i w celach związanych z dokumentowaniem naszych działań, świętowania sukcesów naszych podopiecznych.
Jakie zdjęcia, nagrania robi Szkoła Pływania i gdzie je publikuje?
Wykonywane przez nas zdjęcia, nagrania związane są z naszą działalnością. Możemy utrwalać przebieg zajęć, sukcesy naszych Kursantów.
Zdjęcia, nagrania publikujemy w naszych social mediach lub na naszej stronie. Nie wskazujemy Kursantów z imienia i nazwiska. Nie wykonujemy i nie publikujemy zdjęć, które mogłyby zostać uznane za niestosowne czy mające charakter zawstydzający dla Kursanta.
Jeśli Kursant poinformuje nas, że dane zdjęcie wzbudza jego dyskomfort, niezwłocznie je usuniemy. Staramy się, by ujęcia z Kursantami obejmowały większą grupę i nie skupiały się na jednej osobie.
Czy przekazujemy innym podmiotom dane osobowe
o Kursantach?
Nie przekazujemy informacji dotyczących Kursanta innym podmiotom bez podstawy prawnej czy zgody Kursanta lub jego Opiekuna. Szanujemy prywatność Kursantów i prawo dysponowania informacjami o sobie. Niezbędne do wykonania umowy dane o Kursancie posiada nasz współpracownik, np. Prowadzący zajęcia.
Należy pamiętać, by chronić dane Kursanta i nie rozpowszechnić ich bezrefleksyjnie np. w Internecie.
Ważne! Jeżeli wizerunek Kursanta stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana. |
2. Zasady, zgodnie z którymi przetwarzamy wizerunek Kursanta, sposób publikacji zostały określone w: Załączniku nr 12 "Zasady ochrony i publikacji wizerunku Kursanta".
VII DEFINICJE
Co oznaczają pojęcia użyte w Polityce?
Kursant
Uczestnik zajęć prowadzonych przez Szkołę Pływania, który nie ukończył 18. roku życia.
Szkoła Pływania
Magdalena Pietrzyk Szkoła Pasja Pływania, będąca Usługodawcą.
Opiekun
Ty, rodzic, opiekun prawny i inna upoważniona osoba do reprezentowania małoletniego Kursanta.
Polityka
Niniejszy dokument.
Personel
Współpracownicy Szkoły Pływania, w tym Prowadzący zajęcia.
Prowadzący zajęcia
Osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, która prowadzi zajęcia w naszym imieniu.
Nadużycie
Każde działanie lub zaniedbanie, które prowadzi do skrzywdzenia Kursanta w jakiejkolwiek formie (np. fizycznej, emocjonalnej, seksualnej).
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik nr 1 Zasady relacji Personelu z Kursantami
Załącznik nr 2 Procedura działania w przypadku otrzymania zgłoszenia, podejrzenia krzywdzenia małoletniego
Załącznik nr 3 Zasady relacji między Kursantami
Załącznik nr 4 Zasady bezpiecznej rekrutacji
i szkolenia Personelu Szkoły Pływania
Załącznik nr 5 Instrukcja weryfikacji w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym
Załącznik nr 6 Instrukcja weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym w formie online
Załącznik nr 7 Oświadczenie o niekaralności
Załącznik nr 8 Oświadczenie o krajach zamieszkania
Załącznik nr 9 Wniosek o wgląd w sytuację dziecka
Załącznik nr 10 Rejestr Szkoleń Personelu
Załącznik nr 11 Zasady korzystania z Internetu
Załącznik nr 12 Zasady ochrony i publikacji wizerunku Kursanta
Załącznik nr 13 Rejestr Naruszeń
Załącznik nr 14 Procedura aktualizacji Polityki Ochrony Małoletnich
Załącznik nr 15 Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego
Załącznik nr 16 Materiały edukacyjne dla Kursantów
Załącznik nr 17 Materiały edukacyjne dla Opiekunów – skrócona wersja Polityki ochrony małoletnich.